291342. VAS samt SKÅLFAT 2 st, fajans, Design Stig Lindberg, Gustavsberg.
Vas, målarsignatur Hellinä Pitkänen, höjd ca 21,5 cm.
2 skålfat, större fat målarsignatur Sigrid Richter, längd ca 12,5 - 20 cm.
Vas: Krackelyrer, sprickor.
Större fat: Krackelyrer.
Mindre fat: Krackelyrer, glasyrdefekter, retuscher/lagningar.