BROSCH i gulguld med dekor i mikromosaik, hårgömma, sekelskiftet 1900.

291256. BROSCH i gulguld med dekor i mikromosaik, hårgömma, sekelskiftet 1900.

Brosch i gulguld, mycket låg karat. Dekor i mosaik föreställande blommor.
Baksida med hårgömma.
Längd 4 cm.
Bredd 3,5 cm.
Total vikt 12 gram.

Bruksslitage.
OBS mycket låg guldhalt under 8K.
Små stenar i mosaiken saknas.
Glas med någon repa.
Märken och bucklor.
Ostämplad.

Gör en kostnadsfri värdering!

Baksida med hårgömma.
Längd 4 cm.
Bredd 3,5 cm.
Total vikt 12 gram.

Bruksslitage.
Små stenar i mosaiken saknas.
Glas med någon repa.
Märken och bucklor.
Ostämplad.

Antal besök: 827