KERAMIK, 8 delar, Upsala Ekeby, bland annat Mari Simmulson, Vicke Lindstrand, Berit Ternell, 1900-tal.

291197. KERAMIK, 8 delar, Upsala Ekeby, bland annat Mari Simmulson, Vicke Lindstrand, Berit Ternell, 1900-tal.

Vas med dekor av blommor i relief, Berit Ternell, höjd 20 cm.
Skål, blå och vit glasyr, Vicke Lindstrand, diameter 16 cm.
Fat, diameter 23 cm.
Vas, höjd 1,5 cm.

Mari Simmulson:
Fat, dekor av blomma, 22 x 22 cm.
Fat, dekor av blommor, 9 x 9 cm.
Vas, höjd 15 cm.
Fat, sexkantigt, diameter 20 cm.

Bruksslitage, avlagringar, krackelyrer. Nagg, lagningar, retuscheringar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Fat, diameter 23 cm.
Vas, höjd 1,5 cm.

Mari Simmulson:
Vas, höjd 15 cm.

Antal besök: 1 308