PARTI KERAMIK ,11 delar, bl a burk, Gabriel Burmeister, Boda.

291109. PARTI KERAMIK ,11 delar, bl a burk, Gabriel Burmeister, Boda.

Fruktkål på trefot, diameter 24 cm, numrerad 374.w
4 fruktassietter, diameter 18,5 cm, numrerade 394.z
Burk, höjd 20 cm, numrerad 455.c
Samtliga signerade med ett krönt G för Gabriel Burmeister 1928 - 1932
Skål, höjd 8 cm, signerad B Wall, Trosa,
Bengt Wall verksam 1956 - 1966
2 koppar, höjd 5 cm, Bergmangods, signerade Kristianopel Blekinge
Skål, diameter 18 cm
Vas, numrerad 43130352M, höjd 18 cm
Båda stämplade UE för Uppsala Ekeby.

Bruksskick
En äggkopp med kantavslag
Lock till burk med skrapmärken på glasyr på locket
Skål, UE med glasyravslag på kanten.

Gör en kostnadsfri värdering!

Skål, diameter 18 cm

Bruksskick
En äggkopp med kantavslag

Antal besök: 1 876