KRYDDBURKAR, 12 st, Karlskronas porslinsfabrik, 1900-tal.

291051. KRYDDBURKAR, 12 st, Karlskronas porslinsfabrik, 1900-tal.

Kryddburkar i porslin med dekor av blåklockor. Stämpel från Karlskronas porslinsfabrik. Mindre burkar för kryddor och de större är för andra torrvaror såsom potatismjöl, risgryn och socker.
Höjd 12-21 cm.

Nagg socker-, kryddpeppar- och vitpepparburk
Avslag
Färgbortfall
Bruksslitage
Havreburk spricka.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 12-21 cm.

Avslag
Färgbortfall
Bruksslitage
Havreburk spricka.

Antal besök: 2 674