Kryddburkar i porslin med dekor av blåklockor. Stämpel från Karlskronas porslinsfabrik. Mindre burkar för kryddor och de större är för andra torrvaror såsom potatismjöl, risgryn och socker.
Höjd 12-21 cm.
Nagg socker-, kryddpeppar- och vitpepparburk
Avslag
Färgbortfall
Bruksslitage
Havreburk spricka.
Höjd 12-21 cm.
Avslag
Färgbortfall
Bruksslitage
Havreburk spricka.