HELMUT MEISENBURG. Grafit & akvarell på starkt miljöpapper. Signerad & daterad.
290952. HELMUT MEISENBURG. Grafit & akvarell på starkt miljöpapper. Signerad & daterad.
Helmut Meisenburg (arbetar i Open Studio Gleisdreieck, Berlin sedan 2007); litet arbete i passe-partout i detta parti. Abstrakt arbete i akvareller och lite grafit. Inskrivet nedre högra och signerad med monogram och år; HM 94. Handskriven a tergo med bladnummer 7 och tidigare försäljningspris. Mått ca.:Montering 53 x 43 cm, bladstorlek 41 x 29,5 cm.
Papper, väl avsiktlig, lite vågig. En kink längst upp till höger.