290280. BYRÅ, rokokostil, med marmorskiva, Rydén Möbler AB, Nybro, 1900-tal.
Med 2 st lådor, beslag i mässing samt röd marmorskiva.
Märkt på baksida, Rydén Möbler AB, RM, Nybro, Sweden.
Längd 81 cm.
Bredd 36 cm.
Höjd 71 cm.
Bruksslitage, fläckar, slagmärken, fanérskador.
Nyckel/nycklar finns.