290079. SEVISDELAR, ca 101 delar, porslin, Königl. pr. Tettau, Tyskland, 1900-tal.
Bestående av: 11 bordstallrikar, 11 mattallrikar, 12 djupa, 11 assietter, 12 tekoppar med fat, 12 kaffekoppar med fat, 10 moccakoppar med fat, 2 skålar, 2+2+1+1 fat, kaffekanna, tekanna, moccakanna, 1+1+1 sockerskålar med lock, 1+1 grädde, tandsticks/tändstickshållare, 4 mindre fat, 2 ljusstakar.
Slitage, nagg, repor.