JACOB KRISTIAN WALDEMAR MEYER. ”GATUBILD PÅ KORSIKA”. Olja på kartong.
289666. JACOB KRISTIAN WALDEMAR MEYER. ”GATUBILD PÅ KORSIKA”. Olja på kartong.
Jakob Kristian Waldemar Meyer (11.10.1895 Köpenhamn - 26.08. 1971 Köpenhamn (?)); i detta parti, liten oljemålning med ett medelhavsmotiv på kartong, inskriven på verso och med ett utdrag ur konstnärens liv. Strukturerad impressionistisk stil med anor från början av 1950-talet. Representation av en gatuscen på Korsika, en upptagen gränd med människor och butiker, markiser. Ram 40,5 x 48,5 cm, målning 33,5 x 42 cm.
Målningar på höger sida med fläckar och botten mitt med fläckar, som ska rengöras. Ram också och stötte.