1 st skål med dekor av musikspelande cheruber och blommor. Von Schierholz. Diameter ca 30 cm. Höjd 16 cm.
4 st tallrikar med genombruten dekor, samt målad fruktdekor. diameter 20 cm. Oidentifierat tyskt märke.
6 st tallrikar med blomsterdekor samt guldmålade kanter. Jlmenau. Diameter 19,5 cm.
1 st fat med förgylld dekor. Weimar. Diameter 32 cm.
11 st assietter med blå kantdekor med guldblommor, "Winifred", Rosenthal. Diameter 18 cm.
9 st, något större assietter, "Winifred", Rosenthal, Diameter 20 cm.
Bruksslitage
Färgbortfall
Repor.
Bruksslitage
Färgbortfall
Repor.