BRUDKLÄNNING med tillbehör, Sömmerskesydd, Washington, USA, 1947.
288998. BRUDKLÄNNING med tillbehör, Sömmerskesydd, Washington, USA, 1947.
Brudklänning med klädda knappar och mindre släp. Pärlbroderi.
Diadem med brudslöja. Extra tyll medföljer.
Underklänning i samma tyg som brudklänning samt nattlinne.
Klänning, mått midja, ca. 36 cm ( x2). Längd framtill ca 145 cm.
Skada på ärmslut samt knapp saknas. 3 knappar saknas i nacke/skada. Smärre fläckar på släp. Slöja gulnad.
Bruks- och åldersrelaterat slitage. Tyll med smärre hål/skador.