PARTI SERVISDELAR i flintgods, 12 st, "Pyro", Wilhelm Kåge, Gustavsberg.
288524. PARTI SERVISDELAR i flintgods, 12 st, "Pyro", Wilhelm Kåge, Gustavsberg.
Skål modell 22, diameter 24 cm
Ugnsform, modell 27, längd 26 cm
Ugnsform, modell 25, längd 19 cm
Fat med hänklar, modell 31, längd 26 cm
Fat med hänklar, modell 37, längd 16 cm
Kopp, modell 18, höjd 4 cm
Ugnssäkert gods i produktion åren 1925 - 1955
Wilhelm Kåge 1889-1960.
Bruksslitage
Fat med hänklar med krackelyr och kantavslag
3 assietter med kantnagg
1 assiett med glasyrmistor.
Kopp, modell 18, höjd 4 cm
Wilhelm Kåge 1889-1960.
Bruksslitage
3 assietter med kantnagg
1 assiett med glasyrmistor.