ANGELO BROMBO. Oljemålning ”Chioggia, fiskehamn”. Hustle och rörelse, båtar på piren.
288505. ANGELO BROMBO. Oljemålning ”Chioggia, fiskehamn”. Hustle och rörelse, båtar på piren.
Angelo Brombo (1893 Chioggia - 1962 Venedig); signerad oljemålning, daterad omkring 1940/1950. Skildring av en befolkad brygga med bemannade båtar och livliga människor. Oramad, tavla 80 x 60 cm.