SERVISDELAR, 39 delar, porslin, Rörstrand, Turkisk Blå, 1800-tal.

288482. SERVISDELAR, 39 delar, porslin, Rörstrand, Turkisk Blå, 1800-tal.

9 djupa tallrikar, diameter ca 24 cm
6 djupa tallrikar, diameter ca 25 cm
9 tallrikar, diameter ca 24 cm
6 tallrikar, diameter ca 25 cm
1 terrin med lock, längd ca 37 cm
1 karott med hänklar och lock, längd ca 31 cm
1 karott, längd ca 33 cm
1 serveringsfat, längd ca 39 cm
1 terrin med lock, längd ca 19 cm
1 serveringsfat, längd ca 34 cm
2 serveringsfat, längd ca 32,5 cm
1 terrin med lock, längd ca 35 cm.

Slitage, nagg, missfärgningar, krackeleringar, skador samt lagningar. Möjligen delvis kompletterade lock till några karotter och terriner (tveksam passform). Variationer i färgton och storlek. 1 karott samt 2 fat utan lock medföljer.

Gör en kostnadsfri värdering!

1 karott, längd ca 33 cm

Antal besök: 3 842