288193. KARMSTOL, gustaviansk stil, AB Kontorsmöbelfabriken, Tranås, 1900-tal.
Gripsholms-typ.
Med vadderad dyna.
Etikettmärkt undertill, Aktiebolaget Kontorsmöbelfabriken, Tranås.
Sitthöjd ca 43 cm.
Rygghöjd 89 cm.
Bruksslitage, repor, klädsel något släppt.