TRAMPORGEL, Claes Westergren, Stockholm, daterad 1866.
288189. TRAMPORGEL, Claes Westergren, Stockholm, daterad 1866.
2 st fotpedaler.
29 st tangenter.
Etikettmärkt Claes Westergren, Piano & Orgel Fabrikant, 1866, (?) Stockholm.
Längd 89 cm.
Bredd 38 cm.
Höjd (exklusive krön) 101 cm.
Bruksslitage, fläckar, slagmärken, färgbortfall, krön samt bakstycke löst, krön med betydliga skador, etikett trasig i ett hörn.
Ej funktionstestad.
2 st fotpedaler.
29 st tangenter.
Längd 89 cm.
Bredd 38 cm.
Höjd (exklusive krön) 101 cm.
Ej funktionstestad.