PARTI PORSLIN/KERAMIK, bland annat Rörstrand och Gustavsberg.
28763. PARTI PORSLIN/KERAMIK, bland annat Rörstrand och Gustavsberg.
Bestående av bland annat:
6 tekoppar med fat, Rörstrand.
6 assietter, "Eden" Rörstrand, längd ca 22 cm.
4 assietter, "Vardag" Gustavsberg, dia 20 cm.
"Janssons frestelse" Nr 114, Jie Gantofta.
Ugnsform Stavangerflint "Flamingo" Norge..
Slitage. Enstaka sprickor, däribland på Gantofta.
Fat till tekoppar med kraftiga avslag/nagg.
Bestående av bland annat: