287612. SALONGSMÖBEL, 5 delar, gustaviansk stil, tidigt 1900-tal.
En fåtölj märkt P.O. Risbergs möbleringsaffär.
Badkarssoffa längd 195, bredd 65, höjd 94.
3 fåtöljer bredd 60, djup 60, höjd 88 cm,
Bord längd 90, bredd 59, höjd 75 cm.
Proveniens Åryds Herrgård.
Slitage, fläckar, torrspricka i bordsskivan, lösa kantband.