FOTOGENLAMPOR med kupor i form av jord- samt himmelsglob, ett par, inköpta hos Arvid Böhlmark, Stockholm, 1880-tal.

287390. FOTOGENLAMPOR med kupor i form av jord- samt himmelsglob, ett par, inköpta hos Arvid Böhlmark, Stockholm, 1880-tal.

Originalkvitto från 1889 medföljer. Total höjd ca. Höjd kupa ca 17 cm.

Slitage. Armaturer med skador samt uppborrade för elektrifiering. Kupor med obetydliga nagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 330