IKON, Två heliga, Ryssland 1800-talets slut århundrade.
286428. IKON, Två heliga, Ryssland 1800-talets slut århundrade.
ikon, Två heliga, Ryssland
- temperaturteknik på trä
- slutet av 1800-talet
- Ryssland
- Visa den vördnadsfulla Kirill och den vördnadsfulla Mary
- Vänster: skyddsängel med kors och svärd
- Höger: Saint Mary Magdalene
- Expertis tillgänglig
Mått: 35,2 x 31.3 cm (höjd x bredd)
Ikonen som erbjuds visar Kirill och Mary som shimonks i full längd och Schinonne. I mitten, mellan de två vördnadsfulla helgon, avbildas en kyrka. Överst på bordet, Välsignelsen Kristus som allhärskare.
De två helgon som avbildas är föräldrarna till den mest vördade ryska munkhelgen och klostergrundaren Sergius av Radonezh.
De marginella helgon är till vänster, skyddsängeln med kors och svärd, till höger är Saint Mary Magdalene.
Ikonen är en mycket sällsynt skildring av den ovannämnda klostergrundaren. Denna ikontavla kommer troligen från verkstaden i målarens by som arbetade för Sergius Trinity Monastery.
Bra tillstånd av bevarande. Minimala restaureringar längs limning av ikonkortet och reparerade brister i underkanten. Ikonkort till stor del i originalskick.
ikon, Två heliga, Ryssland
- temperaturteknik på trä
- slutet av 1800-talet
- Ryssland
- Höger: Saint Mary Magdalene
- Expertis tillgänglig