IKON, fyrsidig ikon, Ryssland, 1700-talets slut 1800-talet.

286411. IKON, fyrsidig ikon, Ryssland, 1700-talets slut 1800-talet.

ikon, fyrsidiga ikoner, Ryssland

- tempera på trä
- slutet av 1700-talet
- Återställd: 1986
- Kyrilliska tecken
- Expertis tillgänglig
- Omgiven av en målad ram
- Var och en visas i halva siffror i lätt rotation eller frontalt

Mått: 37 x 30,5 cm (höjd x bredd i cm)

Ikonen som erbjuds tillhör typen av fyrsidiga ikoner. Det är ett föremål för populär tro och samtidigt en samling utvalda religiösa ämnen.

Gott skick. Delvis åldersrelaterat slitage på träpanelen.

Gör en kostnadsfri värdering!

- tempera på trä
- slutet av 1700-talet
- Återställd: 1986
- Kyrilliska tecken
- Expertis tillgänglig
- Omgiven av en målad ram

Auktionshaus von Brühl
Antal besök: 1 189