KASTRULL, UGNSFORM samt SÅSKANNA, flintgods, Rörstrand, 1900-tal.

286243. KASTRULL, UGNSFORM samt SÅSKANNA, flintgods, Rörstrand, 1900-tal.

Märkta undertill, Rörstrand, Sweden, Ovenware samt numrerade 601, 611, 612.
Ugnsform, längd 42 cm.
Kastrull med 2 st handtag, totalhöjd 14, diameter 13 cm.
Såskanna med handtag, totalhöjd 15,5 cm.

Bruksslitage, repor, smärre nagg undertill, ugnsform med spricka vid kant.

Gör en kostnadsfri värdering!

Ugnsform, längd 42 cm.

Antal besök: 3 302