KASTRULL, UGNSFORM samt SÅSKANNA, flintgods, Rörstrand, 1900-tal.
286243. KASTRULL, UGNSFORM samt SÅSKANNA, flintgods, Rörstrand, 1900-tal.
Märkta undertill, Rörstrand, Sweden, Ovenware samt numrerade 601, 611, 612.
Ugnsform, längd 42 cm.
Kastrull med 2 st handtag, totalhöjd 14, diameter 13 cm.
Såskanna med handtag, totalhöjd 15,5 cm.
Bruksslitage, repor, smärre nagg undertill, ugnsform med spricka vid kant.
Ugnsform, längd 42 cm.