286098. MATTA, rölakan, Ida Rydelius, monogramsignerad IR, ca 235x170 cm, 1900-talets andra hälft.
Polykromt geometriskt mönster på vit botten.
Dekor i olika nyanser av blått, brunt, beige, gult och rosa.
Kraftigt slitage.
Fransar saknas (möljigen nytt kantband).
Flera hål längs kanter och hörn.
Något sned.
Fläckar.