MATTA, rölakan, Ida Rydelius, monogramsignerad IR, ca 235x170 cm, 1900-talets andra hälft.

286098. MATTA, rölakan, Ida Rydelius, monogramsignerad IR, ca 235x170 cm, 1900-talets andra hälft.

Polykromt geometriskt mönster på vit botten.
Dekor i olika nyanser av blått, brunt, beige, gult och rosa.

Kraftigt slitage.
Fransar saknas (möljigen nytt kantband).
Flera hål längs kanter och hörn.
Något sned.
Fläckar.

Gör en kostnadsfri värdering!

Kraftigt slitage.
Något sned.
Fläckar.

Antal besök: 978