Geraščenko Marina, målning, olja på duk (pasty applicering av färg), signerad nedre höger fram, daterad 1991.
Mått: 96 x 105 cm (höjd x bredd)
Den moderna konstnären Geraščenko föddes i Ukraina 1960. Hon studerade grafik vid konstinstitutet i Char'kov. Hon arbetade sedan som illustratör på Char-kover Buchverlag. Hon arbetade också som scendesigner och är självlärd inom akvarell och oljemålning.
Hennes verk har ett fast men ändå mångsidigt abstrakt uttryck.