HORST BAUMGART. Heath landscape ”Heideweg”, olja på duk, signerad.
285874. HORST BAUMGART. Heath landscape ”Heideweg”, olja på duk, signerad.
Horst Baumgart (*1932 Kraftborn), begåvad djur- och landskapsmålare, samt målare. I det här partiet bjuder du på en landskapsmålning med titeln ”Heideweg”; dateras till slutet av 1970-talet, 1980-talet. Signerad nedre vänster, inramad. Ram 79,5 x 59,5 cm, målning 50 x 70 cm.