VÄGGUR, dekor i plåt av skördefolk, omkring 1900.

285166. VÄGGUR, dekor i plåt av skördefolk, omkring 1900.

Väggur i fanerat och betsat trä. Dekor i relief i plåt av skördande man och kvinna samt blommor och sädesax.
Urtavla i vit emalj.
22,5x20 cm.
Lod samt pendel medföljer.

Ej funktionstestad.
Slitage.
Spricka i glaset.
Faner saknas.
Emaljerad urtavla med skador.

Gör en kostnadsfri värdering!

Urtavla i vit emalj.
22,5x20 cm.
Lod samt pendel medföljer.

Ej funktionstestad.
Slitage.
Spricka i glaset.
Faner saknas.
Emaljerad urtavla med skador.

Antal besök: 958