G. WAGNER SIGNIERT. Oljemålningar, tankfartyg & segelfartyg i en hamn med lökkupoler.

284471. G. WAGNER SIGNIERT. Oljemålningar, tankfartyg & segelfartyg i en hamn med lökkupoler.

G. Wagner (1800-talets målare) /1900-tal); storformat oljemålning på duk. Signerad och daterad 15.08. (19) 29 nere till höger Skildring av ett hamnområde med alla typer av vattenfarkoster: tankfartyg, bogserbåtar och segelfartyg. Färgpalett och färgapplikation pastellliknande, impressionistiska influenser. Ram 124 x 80 cm, målning 115 x 70 cm.

Smutsig, svag lack övergripande, synliga färgfel.

Gör en kostnadsfri värdering!

HannoVerum
Antal besök: 2 909