SKÅP, Alvar Aalto, Svenska AB Artek, Hedemora, omkring 1900-talets mitt.
284467. SKÅP, Alvar Aalto, Svenska AB Artek, Hedemora, omkring 1900-talets mitt.
Proveniens: Ernst Sundh, byggnadsingenjör samt medgrundare till Arteks produktion i Hedemora.
Stämpelmärkt "Aalto möbler Svensk kvalitetsprodukt". Längd 109, bredd 40, höjd 95 cm.
Slitage, märken, repor, stötmärken, fanérskador, fläckar. Ett hyllplan saknar "hyllbärare". Möjligen saknas ett hyllplan. En dörr något skev. List på undersida saknas.