HENRY CARON. Signerad, livlig impressionistisk scen med damer i en fransk park.
284374. HENRY CARON. Signerad, livlig impressionistisk scen med damer i en fransk park.
Henry Caron (1860-1941, Frankrike); oljemålning föreställande en upptagen scen i en park med gamla statyer och amforor. Impressionism, delvis klibbiga delar, olja på duk, daterad omkring 1930. Yngre inramning ca.. 67 x 78 cm, målning ca. 50 x 60 cm.
Något smutsigt, litet tryckmärke i mitten ovanför kvinnan i den röda klänningen. Ljus spricker i tjock applicering av färg.