KAFFE- samt MATSERVISER, 114 delar, "Amarant" Karlskrona Porslinsfabrik, 1900-talets mitt.

284094. KAFFE- samt MATSERVISER, 114 delar, "Amarant" Karlskrona Porslinsfabrik, 1900-talets mitt.

Två kaffeserviser och en matservis från Karlskrona Porslinsfabrik, de flesta med dekor "Amarant".
Fyra delar, KPM, Tyskland.

2 Kaffekannor
2 Sockerskålar
Gräddkanna
15 Kaffekoppar
16 Kaffefat
34 Assietter
Kanna
12 Förrättstallrikar
11 Tallrikar
11 Djupa tallrikar
Såskanna
4 Uppläggningsfat
4 Karotter.

Mindre bruksslitage. Några enstaka nagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Fyra delar, KPM, Tyskland.

2 Kaffekannor
2 Sockerskålar
Gräddkanna
15 Kaffekoppar
16 Kaffefat
34 Assietter
Kanna
12 Förrättstallrikar
11 Tallrikar
11 Djupa tallrikar
Såskanna
4 Uppläggningsfat
4 Karotter.

Antal besök: 2 678