PARTI MAJOLIKA, 6 delar, bl a ytterfoder Rörstrand, 1900-tal.

283826. PARTI MAJOLIKA, 6 delar, bl a ytterfoder Rörstrand, 1900-tal.

Ytterfoder Rörstrand. Märkt Rörstrand. Grönbrunglaserade med tukos insida. Höjd 9 cm. Längd 18 cm.
Ett par hänkelvaser. Höjd 17 cm. Märkta 495.
Hänkelvas. Märkt 495. Höjd 18 cm.
Vas med dekor av kvinna och barn. Höjd 15 cm.
Vas med dekor av pojke och skottkärra. Höjd 12 cm.

Krackelerade.
Ett par hänkelvaser. Höjd 17 cm. Märkta 495. Hänkel lagad.
Ytterfoder Rörstrand med nagg, spricka och krackelyr.
Hänkelvas med glasyr mistor.
Vas med dekor av pojke och skottkärra, nagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Krackelerade.
Hänkelvas med glasyr mistor.

Antal besök: 948