283114. SERVISDELAR, 74 delar, porslin, "Jesso", Gustavsberg, tidigt 1900-tal.
1 terrin med lock
24 tallrikar, diameter 25 cm
12 djupa tallrikar
12 förrättstallrikar
11 assietter
2 såskannor
1 mjölkanna
1+2+2+2 uppläggningsfat
2+2 uppläggningsskålar.
Slitage, krackerlingar, missfärgningar, tillverkningssprickor.