282801. VÄGGUR, Seth Thomas, tidigt 1900-tal.
Luckor med målade motiv av blommor samt fåglar.
Insida med instruktioner hur uret fungerar (på engelska).
Lod samt pendel medföljer (pendelarm icke medföljande).
Höjd 80 cm.
Bruksslitage, slagmärken, färgbortfall, rygg med spricka samt löst-åtsittande, nedre lucka sitter löst, krön med betydliga skador, ej funktionsgaranti.
Höjd 80 cm.