Modellen "Pigg" under produktion åren 1953-69.
11 st tallrikar, diameter 23,5 cm.
9 st assietter, diameter ca 21 cm.
5 st fat, diameter 19 cm.
5 st djupa tallrikar, diameter 19 cm.
3 st uppläggningsfat, längd 23 - 28,5 cm.
2 st uppläggningsskålar, 23 - 25,5 cm.
1 st djup tallrik i trekantsform, diameter 17 cm.
Bruksslitage, fläckar, missfärgningar, krackeleringar, några nagg.
5 st fat, diameter 19 cm.