GOLVUR, 1700-tal, möjligen Stiernsund.

28202. GOLVUR, 1700-tal, möjligen Stiernsund.

Grönmålat med förgyllda detaljer. Barock. Rakt fodral. Pendel, nyckel och ett lod finns. 1 visare. Enligt lapp i uret "Daniel Trång Stjernsund har byggt urverket.......".

Senare bemålning. Spricka i glas och fodralets nederdel.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 1 536