28202. GOLVUR, 1700-tal, möjligen Stiernsund.
Grönmålat med förgyllda detaljer. Barock. Rakt fodral. Pendel, nyckel och ett lod finns. 1 visare. Enligt lapp i uret "Daniel Trång Stjernsund har byggt urverket.......".
Senare bemålning. Spricka i glas och fodralets nederdel.