281949. TAKLAMPA, i kristall och gulmetall, 1900-tal.
Taklampa med kristallprismor i sju våningar, med sex ljuspunkter.
Höjd till kopp 70 cm.
Diameter ca 50 cm.
Ej funktionstestad, (enligt uppgift fungerar enbart tre ljuspunkter)
Bruksslitage
Lösa prismor.