BIEDERMEIER. MÅLAD PORSLINSVÄRMARE MED KRUKA I FORM AV ETT TORN.
281276. BIEDERMEIER. MÅLAD PORSLINSVÄRMARE MED KRUKA I FORM AV ETT TORN.
Te varmare från 1800-talet, porslin i form av ett medeltida slottstorn; 4 stycken totalt. Porslinsmålning med landskap och arkitektur samt förgyllning. Gießer fortfarande svagt stiliserad som mytiska varelser, dateras runt 1840-1860, omarknadsförda. Maxhöjd 21 cm, ställ 11 cm.
Lite gnuggade, en höjdpunkt trasig och målad över.