280939. VÄGGUR med dekor av pärlemor, urverk från Linderoth, 1900-talets början.
Stort väggur med låda av trä med bronserad ram och inlägg av pärlemor i dekoren. Vit urtavla märkt Linderoth Stockholm.
Två nycklar medföljer.
Höjd 73 cm. Bredd 63 cm.
Skadad papp på urtavla
Repor samt torrspricka på låda
Spricka i bronserad ram
Ej funktionstestad
Fläckar
Bruksslitage.