280859. HUMMERTALLRIKAR i glas, 4 st, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.
Hummertallrikar/skaldjurstallrikar.
Ovala tallrikar i grönglasmassa.
Längd 30 cm. Bredd 22,5 cm.
Tillverkade av Reijmyre eller Gullaskruf.
Bruksslitage.
Alla tallrikar med flera fotringsnagg.
Bubblor i glasmassan.
Tillverkningsdefekter.
Repor.