PARTI LERGODS, 5 delar, Albert Elfstrand, Sjöbo.

280751. PARTI LERGODS, 5 delar, Albert Elfstrand, Sjöbo.

Albert Elfstrand (1904-1987), Sjöbo.
1 st fat, glaserat i grönt samt brunt, dekor av stiliserade blad. Baktill monogramsignerat. Diameter 39 cm.
2 st krus, blåglaserade, höjd 8 cm. Monogramsignerade.
1 st vas, glaserad i gult, grönt och blått. Höjd 10 cm. Monogramsignerad.
1 liten skål, gulglaserad med brun dekor, diameter 6,5 cm, höjd 4 cm.

Nagg
Avslag
Glasyrbortfall på samtliga delar
Bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Nagg
Avslag
Bruksslitage.

Antal besök: 3 917