280750. PARTI LERGODS, 7 delar, Albert Elfstrand, Sjöbo.
Samtliga föremål monogramsignerade AE.
3 st äggkoppar, med höns och kycklingmotiv, höjd ca 5 cm.
1 st lergök, höjd 8 cm
1 st liten kanna med hänkel, 13 cm.
1 st tupp höjd ca 13 cm.
1 st skål med dragsspelsspelande man, höjd 15 cm.
Äggkoppar samt lergök bär sprickor i botten
Avslag
Nagg
Bruksslitage.
1 st lergök, höjd 8 cm
1 st tupp höjd ca 13 cm.
Avslag
Nagg
Bruksslitage.