UMBERTO GIANNI. Tillskriven. ”NEAPELBUKTEN, FIN GOUACHE-MÅLNING, 19ÅRHUNDRADET ”.

279789. UMBERTO GIANNI. Tillskriven. ”NEAPELBUKTEN, FIN GOUACHE-MÅLNING, 19ÅRHUNDRADET ”.

Umberto Gianni, verksam på 1800- och tidigt 1900-tal. Fin akvarellmålning av kuststaden Neapel på sommaren. Över en stenbro kan du se silhuetten av staden, några segelbåtar rör sig på vattnet, människor är i skugga och sol på väggen och trottoaren. Samlarobjekt italiensk gouache ca 1890 i lämplig kvalitet, ram 53,5 x 36,5 cm.

ram med lite flisning.

Gör en kostnadsfri värdering!

ram med lite flisning.

Antal besök: 1 131