SKULPTUR, trä, Madonna med ”lång hals”.

279469. SKULPTUR, trä, Madonna med ”lång hals”.

Skulptur från 2000-talet av Franz Barthels träsnideri i Oberammergau. Uppdraget till Franz Barthels dokumenteras med ett klistermärke under basen. Madonnan med Jesusbarnet i armarna är 59 cm hög och mäter 16,6 cm i bredd. Den är polykrom och har små materialrelaterade sprickor och lätt färgslitage i partiella områden.
Det är ett vackert skulpturarbete och lämpligt för samlare.

Mått: höjd x bredd i cm
59 x 16,6.

Delvis små sprickor orsakade av materialet och lätt färgslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Mått: höjd x bredd i cm
59 x 16,6.

Auktionshaus von Brühl
Antal besök: 1 896