279266. KAFFESERVISER 2 st, Hertha Bengtsson, Koka Blå, Rörstrand, 12 delar och Jäger, Tyskland, 11 delar.
Koka blå, 4 assietter, 5 koppar med fat + 1 fat, karott och uppläggningsskål.
Jäger, Original Blau Saks, 10 koppar med fat + 1 fat.
Proveniens; dödsbo efter konstnären Wanja "Nones" Håkansson, Götene, (1923-2014).
Slitage.