JÜRGEN RUNGE. ”PASTY OLJEMÅLNING, BETECKNAR FISKETRÅLARE, A TERGO GALLERIETS ETIKETT”.
278633. JÜRGEN RUNGE. ”PASTY OLJEMÅLNING, BETECKNAR FISKETRÅLARE, A TERGO GALLERIETS ETIKETT”.
Jürgen Runge (19.03.1919 Szczecin - 03.06.1992 Cismar); något pasty och (post) impressionistiskt motiv av en liten skärare, fiskebåt i lätt svälla. Intressant ljusspel på bågens båge. Olja på tavla, daterad omkring 1940/1950, yngre inramad. ram 75 x 65 cm, tavla 60 x 50 cm.