SERVISDELAR, 29 delar, "Speranza", Rörstrand, omkring 1900.
278611. SERVISDELAR, 29 delar, "Speranza", Rörstrand, omkring 1900.
10 tallrikar, diameter ca 26 cm
6 tallrikar, diameter ca 24,5 cm
3 djupa tallrikar, diameter ca 26 cm
1 djup tallrik, diameter ca 24 cm
7 assietter, diameter ca 18,5 cm
1 terrin med lock, höjd ca 24 cm
1 karott med lock, längd ca 30 cm.
Slitage, nagg, sprickor. Variationer i storlek, tryck och färg.