Dekorerat av Philip Persson, troligen beställning för något jubileum, enligt uppgift från Bengt Törngren, Törngrens Krukmakeri, Falkenberg. Diam 35,5 cm.
(Törngren krukmakeri, grundat 1789).
Proveniens; dödsbo efter konstnären Wanja "Nones" Håkansson, Götene, (1923-2014).
Slitage.
Har du något liknande att sälja? Gör en kostnadsfri värdering!
Dekorerat av Philip Persson, troligen beställning för något jubileum, enligt uppgift från Bengt Törngren, Törngrens Krukmakeri, Falkenberg. Diam 35,5 cm.
(Törngren krukmakeri, grundat 1789).
Proveniens; dödsbo efter konstnären Wanja "Nones" Håkansson, Götene, (1923-2014).
Slitage.
Har du något liknande att sälja? Gör en kostnadsfri värdering!