KERAMIKFÖREMÅL 9 st, Rörstrand, Hertha Bengtsson, Rörstrandia, Nylund ALP, Heutschenreuther.

Auktionen är avslutad, men kanske gillar du följande föremål?

 

Bilder

278471. KERAMIKFÖREMÅL 9 st, Rörstrand, Hertha Bengtsson, Rörstrandia, Nylund ALP, Heutschenreuther.

Beskrivning

Skål, "Rörstrandia, Modell Jernberg", Rörstrand, höjd 9, diam 16 cm.
Vas, modell Nylund, ALP, höjd 15 cm.
Vas, Hertha Bengtsson, Rörstrand, höjd 13 cm.
Uggla, gulddekor, Heutschenreuther, höjd 17 cm.
Övrigt höjd 5-25 cm.

Proveniens; dödsbo efter konstnären Wanja "Nones" Håkansson, Götene, (1923-2014).

Konditionsrapport

Slitage.

Har du något liknande att sälja? Gör en kostnadsfri värdering!

Budgivning

Har du något liknande att sälja?
Gör en kostnadsfri värdering!
278471. KERAMIKFÖREMÅL 9 st, Rörstrand, Hertha Bengtsson, Rörstrandia, Nylund ALP, Heutschenreuther.

Beskrivning

Skål, "Rörstrandia, Modell Jernberg", Rörstrand, höjd 9, diam 16 cm.
Vas, modell Nylund, ALP, höjd 15 cm.
Vas, Hertha Bengtsson, Rörstrand, höjd 13 cm.
Uggla, gulddekor, Heutschenreuther, höjd 17 cm.
Övrigt höjd 5-25 cm.

Proveniens; dödsbo efter konstnären Wanja "Nones" Håkansson, Götene, (1923-2014).

Konditionsrapport

Slitage.

Har du något liknande att sälja? Gör en kostnadsfri värdering!

Detaljer

Hus
Leiflers Auktionshus
Antal besök: 1 063